تبلیغات
داوران استان آذربایجانشرقی - تشکیل اتحادیه داوران فوتبال

تشکیل اتحادیه‌ای مستقل و مختص داوران، آرزویی بوده که همواره ذهن اعضای جامعه داوری فوتبال را به خود مشغول می‌کرده است. ...


 پس از این که اتحادیه باشگاه‌های فوتبال در ایران، انجام امور مربوط به دریافت مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها را بر عهده گرفت و بازیکنان هم صاحب اتحادیه‌ای مختص خود شدند، اینک صحبت از تشکیل اتحادیه مربیان و داوران به میان آمده است. اصولا تشکیل اتحادیه‌های صنفی می‌تواند منشاء تاثیرات مثبتی باشد و در صورتی که این تشکل بتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد و از پازوهای اجرایی قوی برخوردار باشد، بار سنگینی را از دوش تشکیلات فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ بر خواهد داشت.

 تشکیل اتحادیه داوران به هیچ وجه کوچک‌ترین تعدی و تجاوز به حقوق کسی نیست و تنها به دنبال احقاق حقوق داوران است. تشکیل این اتحادیه به این دلیل ضروری است که همیشه ناخواسته حق کسی یا گروهی پایمال می‌شود؛ پس برای گرفتن این حق یک تشکل سازمان یافته نیاز است که دارای اساسنامه مشخص باشد.

 برای بررسی این موضوع که تشکیل اتحادیه داوران چه منافعی برای جامعه داوری دارد و برای انجام درست امور به چه امکانات و شرایطی نیاز دارد، گفت و گوی چند تن از داوران و پیشکسوتان داوری را در ادامه می‌خوانید:

 * حسین عسگری (رییس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال): کمیته‌ داوران به اتحادیه مشاوره می‌دهد اگر اتحادیه داوران تشکیل شود، می‌تواند امتیازات بیشتری برای داوران کسب کند که شاید خود داوران نتوانند به تنهایی این کار را انجام دهند. البته برای انجام چنین کاری و شکل گرفتن صحیح اتحادیه داوران، باید افرادی پیگیر شوند که دائما به دنبال اجرای این کار باشند و امور مربوط به آن را انجام دهند. به هر حال تشکیلاتی از این دست به یک باره و از هوا نمی‌آید، بلکه باید برای انجامش تلاش کرد و زحمت کشید.
 چارچوب وظایف اتحادیه داوران طبق قانون و تجربه کشورهای دیگر کاملا روشن است و هیچ تداخلی با کار کمیته‌ داوران نخواهد داشت. اگر داوران با عضویت در اتحادیه و پرداخت حق عضویت، آن را تشکیل دهند، به مرور، کارها روی غلتک می‌افتد و این کار منشاء تاثیرات مثبتی برای جامعه داوری می‌شود. کمیته‌ داوران هم می‌تواند هر کجا که نیاز به مشاوره و راهنمایی بود، به اتحادیه کمک کند.

 * هدایت ممبینی (داور بین‌المللی فوتبال): داوری‌ها آماتور مانده‌اند تشکیل اتحادیه داوران می‌تواند خیلی تاثیرگذار باشد، ولی به شرطی که به حل مشکلات جامعه داوری کمک کند و در حد حرف باقی نماند. شرح وظایف اتحادیه‌ هم باید کاملا روشن باشد، هر چند فکر می‌کنم هنوز جایگاه اتحادیه‌ها در فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان مشخص نشده است.

 مشکلات جامعه داوران زیاد است و اتحادیه باید برای حل و فصل آنها اولویت‌بندی داشته باشد. به عنوان نمونه ساختار کمیته‌ داوران و دپارتمان‌ داوری می‌توانند با کمک اتحادیه، آموزش داوران را بهبود دهند. متاسفانه در حالی که فوتبال روز به روز حرفه‌ای‌تر می‌شود، داوری‌ها آماتور مانده‌اند!

 * محمد ریاحی (پیشکسوت داوری) : خیلی وقت است که به دنبال تاسیس اتحادیه هستیم سال‌ها است که تلاش می‌‌کنیم چنین اتحادیه‌ای برای داوران تشکیل شود. بارها کار تاسیس آن تا مرحله آخر پیش رفته، ولی نمی‌دانم چرا جلوی تاسیس آن را گرفته‌اند. اگر اتحادیه داوران تشکیل شود، بسیار خوب است، چون این تشکیلات می‌تواند در زمینه امکانات رفاهی، بیمه داوران و سایر مشکلات آنها ورود کند و نیز در گردهمایی‌های اتحادیه می‌شود، جدیدترین متدهای داوری و قوانین آن را مورد بررسی و تبادل نظر قرار داد.

 * اسماعیل صفیری (کمک داور بین‌المللی ایران): آیا فوتبال ما به جایی رسیده که تشکیلات داوری از فدراسیون جدا شود؟ ابتدا باید ببینیم که اساسنامه چنین اتحادیه‌ای چیست و چه کسانی می‌‌خواهند آن را شکل دهند. باید دید که آیا فوتبال ما به جایی رسیده است که تشکیلات داوری‌اش از فدراسیون فوتبال جدا شود؟ اکنون کشورهای حرفه‌ای در زمینه فوتبال هم به چنین هدفی دست پیدا نکرده‌اند، پس ابتدا باید نقش اتحادیه و شرح وظایف آن روشن شود و سپس بررسی شود که بازوی اجرایی آن چیست؟ اکنون تمام امور مربوط به داوران از طریق هیات‌های استانی و فدراسیون فوتبال دنبال می‌شود و اتحادیه می‌تواند بخشی از این امور را بر عهده بگیرد. 
همان گونه که اتحادیه باشگاه‌ها اعلام آمادگی کرده است که بازی‌های لیگ برتر را برگزار کند، ممکن است که اتحادیه داوران هم اعلام کند که می‌تواند راسا امور مربوط به داوری را عهده دار شود؛ در این صورت باید دید که آیا این اختیار به آن داده می‌شود یا حرف‌ها در حد شعار باقی می‌مانند؟ مشکلات جامعه داوری هم زیاد است، ولی برای حل آنها باید همه اجزای فوتبال از جمله داوران، بازیکنان ، مربیان، باشگاه‌ها، ناظران و ... دست به دست هم بدهند. اگر این اجزا از هم گسیخته باشند، هیچ کاری درست نمی‌شود.

* پرویز سیار (پیشکسوت داوری): تشکیل اتحادیه داوران، تجاوز به حقوق سایرین نیست! حدود پنج سال پیش، حمید استیلی و چند تن دیگر بحت تشکیل اتحادیه بازیکنان را مطرح کرد و جلساتی هم در این خصوص برگزار شد، ولی به سرانجام نرسید، چون گرفتاری‌های افراد مانع از حضور دائم آنها می‌شد. مساله تشکیل اتحادیه بازیکنان در آن زمان به فراموشی سپرده شد، تا این که امسال این اتفاق رخ داد که کار فوق‌العاده‌‌ای است. در مجموع تشکیل اتحادیه، اقدامی علیه هیچ نهاد، سازمان یا فردی نیست و فقط قرار است از هر گروهی که اهداف مشترک دارند،‌ حمایت کند. همان طور که اهداف بازیکنان با مربیان و داوران متفاوت است و تشکیل اتحادیه برای آنها به یک نیاز تبدیل شده است، داوران هم نیاز دارند که اتحادیه‌ای مجزا و مخصوص به خود داشته باشند.طبقه بندی: اخبار متفرقه فوتبال و فوتسال و فوتبال ساحلی، اخبار داوری فوتبال، اخبار داوری فوتسال، اخبار داوری فوتبال ساحلی،

تاریخ : جمعه 6 مرداد 1391 | 10:01 ق.ظ | نویسنده : داوران استان آ.شرقی | نظرات

  • جومم
  • راندن
  • ایران موزه